OPTIKA - ELŐADÁS ANYAG | ||||||||||||
A geometriai optika alapfogalmai. A fény terjedési sebessége. A fény törése. Törésmutató. Teljes visszaverődés.
A geometriai optika alapfogalmai. A fény terjedési sebessége. A geometriai optika alapfeltevései: A fény egynemű közegben, egyenes vonalban terjed. A fénysugarak útja megfordítható. A geometriai optikai leírásmód a fényjelenségeknek egy olyan közelítő tárgyalását jelenti, amelyben a geometria eszközeit (vonal, pont) használjuk a leírásra. A fénynyaláb (fénysugár) és a közeghatárok esetében a vonalat, a fényforrás leírására pedig a pontot használjuk. Egy tárgy képének fénysugarakkal történő előállítását leképezésnek nevezzük.
A fény terjedési sebességének mérési módszerei Olaf Römer (dán 1676) megfigyeli az egyik Jupiter holdat fél Földi éven keresztül. (Föld pálya átmérő 300 millió kilométer, „késés” 1000 másodperc). Mai laboratóriumi mérés: impulzus lézerrel: Pl: atmoszféra nyomású nitrogén lézer impulzus ideje: 1 ns, 15 méter távolságban levő tükörről visszaverődött fény útja 30 m, mért időtartama levegőben 100 ns. Következtetés: A fény sebességének értéke vákuumban: c=300.000 km/s= 3 108 m/s (o1.1)
A leíráshoz alkalmazott fogalmak: határfelület, optikailag különböző közegek, beesési merőleges, beeső fénysugár, beesési szög (a), visszavert fénysugár, visszaverődési szög ( ), megtört fénysugár, törési szög (b). A visszaverődés jelensége: Az új, sík határfelületre érkező fénysugár egy része visszajut ugyanabba a közegbe, amelyből a határfelületre érkezett. A fény visszaverődés törvénye: A visszavert fénysugár, a beeső fénysugár és a beesési merőleges által meghatározott síkban van. A visszaverődési szög egyenlő a beesési szöggel () (o1.2) Megjegyzés: Széles spektrális tartományon (200 nm-2000 nm) legjobb „tükröző” anyag az ezüst (reflexiója 98%), jó még az alumínium is.
A fény törése. Törésmutató. Teljes visszaverődés. A törés jelensége: Az átlátszó közeg határára érkező fénysugár általában irányát megváltoztatva, „megtörve” jut be a másik közegbe.A fénytörés törvénye (Snellius-Descartes): A megtört fénysugár a beeső fénysugár és a beesési merőleges által meghatározott síkban van. A beesési és a törési szög szinuszainak hányadosa állandó: (o1.3)
Def.: Törésmutató az (n2,1) konstanssal jelölt fizikai mennyiségnek a neve, pontosabban: a második közegnek az egyesre vonatkoztatott törésmutatója. Def.: Optikailag sűrűbbnek mondjuk a kettes közeget az egyeshez képest, ha az (n2,1>1, ellenkező esetben pedig optikailag ritkábbnak. Def.: Abszolút törésmutató, amikor a különböző anyagokat a vákuumra vonatkoztatjuk. Pl.: nüveg,levegő=1,5, nvíz,levegő=1,33, olaj:1,48, flintüveg:1,6, gyémánt:2,41. (ezek az értékek sárga színre, a nátrium dublett vonalaira vonatkoznak). Megjegyzés: c1, az egyes, a c2, pedig a kettes közegbeli terjedési sebessége a fénynek, ekkor (o1.4), továbbá (o1.5)
Def.: A teljes visszaverődés két közeg határfelületén akkor következik be, ha optikailag sűrűbb közegből halad a fény optikailag ritkább közeg felé. Ekkor megadható egy határszög (ah), amelynél nagyobb szögű beesést teljes visszaverődés követ. Tétel: A teljes visszaverődés határszögét, az n2,1-ből, az optikailag sűrűbb közegnek az optikailag ritkább közegre vonatkoztatott törésmutatójából, a következő összefüggés alapján számíthatjuk ki: (o1.6)
Megjegyzés: példa a teljes visszaverődésre a természetből: délibáb, az országút „vizes” csillogása, ipari felhasználása: a száloptikákban.
Speciális alakú fénytörő közegek: Def.: Planparalel lemez (két paralel síkfelülettel határolt optikai törő közeg): a lemez másik oldalán kilépő fénysugár párhuzamosan el van tolva a beérkezőhöz képest. Def.: Prizma (két, egymással szöget (j) bezáró, síkfelülettel határolt optikai törő közeg): Az eltérítés szöge (d) függ a törőszögtől (j), a beesési szögtől (a) és a prizma anyagának a környezetre vonatkoztatott törésmutatójától (n). Az eltérítési szög minimális a szimmetrikus sugármenetre. Az eltérítési szög legnagyobb az ibolya színű fényre és legkisebb a vörösre. (Alkalmazás: monokromátor).
Def.: Lencse, két felülettel határolt optikai törő közeg, amelyek közül legalább az egyik gömbfelület kell, hogy legyen, de az egyik lehet síkfelület is. A lencsének a felületei, kívülről nézve lehetnek domborúak, homorúak és síkok.
Optikai leképezések. Gömbtükrök. Lencsék. Optikai eszközök.
Def.: Optikai leképezésről beszélünk akkor, ha az egy pontból kiinduló fénysugarak útját valamilyen optikai eszközzel megváltoztatva azok újra egy ponton mennek keresztül.
A leképezésnél a következő nevezetes sugármeneteket használjuk: · optikai tengellyel párhuzamos fénysugár (ez a fókuszon keresztül verődik vissza), · a fókuszon keresztül menő fénysugár (ez az optikai tengellyel párhuzamosan verődik vissza), · a geometriai középpontba érkező fénysugár (ez azonos szögben verődik vissza).
Az optikai leképezés során kapott kép leírásának szempontjai: · nagyított - kicsinyített, · valódi - virtuális, · egyenes állású - fordított.
Síktükör: Egyenes állású, azonos nagyságú, látszólagos képet állít elő. Görbe felületű (nem sík) tükrök: Gömbtükrök, parabolatükrök, ellipszis tükrök.
Kis nyílásszögű gömbtükrök (gömbsüvegek) képalkotásaA gömbtükrök és a leképezésük fontos jellemző adatai: görbületi sugár (R), nyílásszög (u), fókusztávolság (f), tárgytávolság (t), képtávolság (k), tárgy nagyság (T), kép nagyság (K). A kis nyílásszögű (u<10o) gömbtükrök esetében jó közelítéssel: (o1.7)
A leképezési törvény kis nyílásszögű homorú és domború tükrökre a következő: (o1.8) ahol
Def.: A tükör nagyításán a következőt értjük: (o1.9)
Vékony lencsék képalkotása:
Def.: Az optikai lencsék két gömbsüveggel (egyik lehet síklap is) határolt törő közegek. A lencsének a környezetével optikailag meglevő viszonya alapján két esetet különböztetünk meg: „gyűjtőlencse” eset, amikor a lencsére eső párhuzamos fénysugarak a lencsén áthaladva összetartó nyalábot alkotnak „szórólencse” eset, amikor a lencsére eső párhuzamos fénysugarak a lencsén áthaladva széttartó nyalábot alkotnak.
Def.: A gömbtükrök esetében megismert összefüggések (14.7), (14.8) a vékony lencsék esetében is érvényesek. Lencsékre jellemző paraméter még a dioptria (D), számszerű értékét a fókusztávolság (méterben) reciprokaként adjuk meg: (o1.10)
Tétel: A lencsék gyűjtő, illetve szóró funkcióját mennyiségileg a következő összefüggés írja le, amelyben az R1 és az R2 a lencse két felületének görbületi sugara (pozitív, ha kívülről domború), n pedig a lencsének a környezetére vonatkoztatott törésmutatója: (o1.11) Optikai eszközök
A szem: A retinán valódi fordított kicsinyített kép keletkezik. A szemlencse, mozgató izmaival 40 és 46 dioptria között változtatja törőerősségét. A szem törőerőségének korrekciója szemüvegekkel és a szemlencse, retina „formázásával”. Szemüveg KameraMikroszkóp Vetítőgép Távcső Refraktorméterek Kromatikus, szférikus hiba korrekciók
|