MÁGNESSÉGTAN - ELŐADÁS ANYAG |
Mágneses alapjelenségek, kvalitatív leírásuk A mágneses tér kvantitatív jellemzése. Mágneses indukció vektor. Mágneses indukció fluxus Egyenes vezeték, tekercs mágneses tere. Áram átjárta vezetékek kölcsönhatása, az 1 amperes áram definíciója
Mágneses alapjelenségek, kvalitatív leírásuk.
Tapasztalatok: - Vasérc darabok egymást tudják taszítani és vonzani is. - Az ilyen vasércdarabok a lágyvas darabokat minden esetben vonzzák. - Lágyvas, mágneses állapotban levő testekkel érintkezve, mágneses állapotba hozható. A neodímium is mutatja ezt a jelenséget. - Az alumínium, a réz, az arany, az ezüst, stb., nem mutatnak ilyen kölcsönhatást. - Az állandó mágnesnek két pólusa van. - Szétvágás után újabb kétpólusú állandó mágnest kapunk. - Az azonos nemű pólusok taszítják, az ellentétes neműek vonzzák egymást. - Egy hosszúkás permanens mágnest, közepénél, tű hegyén alátámasztva, engedjük függőleges tengely körül elfordulva, beállni egy helyzetbe. Ez mindig úgy következik be, hogy egybe esik a földrajzi Északi-Déli iránnyal. - Egy permanens mágnest felébe vágva két újabb, kétpólusú mágnest kapunk - Mágneses hatást észlelünk áram átjárta vezeték környezetében is Def.: A mágneses pólusok megnevezése: Egy mágnes rúdnak azt a végét, amelyik a földrajzi északi irányba áll be, Északi pólusnak, amelyik pedig a földrajzi déli irányba áll be, Déli pólusnak nevezzük.
A mágneses tér kvantitatív jellemzése. Mágneses indukció vektor.
Def.: Mágneses tér, ahol mágneses kölcsönhatást tapasztalunk.
A permanens mágnesek terének „láthatóvá tételét” vasreszelékkel tudjuk elérni. Homogén, megfelelően erős mágneses teret tudunk előállítani egy rúdmágnes U-alakúra hajlításával (un. patkómágnes elkészítésével). A mágneses tér az egyenes, áram átjárta vezetőre, a hosszára merőleges irányban erőt, míg az áram átjárta vezetőkeretre pedig forgatónyomatékot gyakorol. Az utóbbi tapasztalat vezette oda a kísérletezőket, hogy Cardano-felfüggesztésű, áram átjárta vezetőkerettel valósítsák meg a mágneses teret kvantitatíve jellemző, mérő eszközt, a Magnetométert. A magnetométer, a tér minden irányába elfordulni képes, áram átjárta vezetőkeret, amely alkalmas a mágneses tér irányának és nagyságának detektálására. Mágneses térben a vezető keretre a tér által gyakorolt maximális forgatónyomaték, (Mmax) arányos az átfolyó áramerősséggel (I) és a keret felületével (A). Az Mmax/IA hányados állandó. Ez a mágneses tér erősségével arányos. (m1.1)
Def.: A mágneses tér erősségét jellemző fizikai mennyiséget mágneses indukciónak nevezzük (jele: B) vektoriális fizikai mennyiségként fogjuk fel. A mágneses indukció mértékegysége N/Am, röviden Tesla, T. (m1.2)
A B mágneses indukcióval jellemzett mágneses térben levő, l hosszúságú, a mágneses tér irányára merőlegesen elhelyezkedő, I árammal átjárt vezetékre a mágneses tér F erőt gyakorol:
(m1.3)
Def.: A mágneses indukció fluxus (jele F) a mágneses indukció (B) és a felület (A) szorzata által definiált fizikai mennyiség. Egysége: Nm/A. (m1.4)
Egyenes vezeték, tekercs mágneses tere: Egyenes vezeték körül, r távolságban, ha I erősségű áram folyik a vezetékben, a mágneses tér körkörös, nagysága:(m1.5)
Tekercs belsejében (és kívül), ha l a tekercs hossza és N a menetszáma, a mágneses tér:(m1.6)
Áram átjárta vezetékek kölcsönhatása, az 1 amperes áram definíciója
Def.: Az 1 amperes áram definíciója: Egy amperes az áram abban a két, vákuumban levő párhuzamos vezetékben, amelyek közül az egyik egy végtelen hosszú, a másik pedig egy méteres, és amennyiben egy méter távolságból 2 10-7 N erővel hatnak egymásra.
Tétel: Két vezeték, amelyekben (I1 és I2) áram folyik, és l1 az egyes vezeték hossza, valamint d a köztük levő távolság, a köztük ható erő (F) a következő (Amper-féle törvény): (m1.7) ahol az együttható értéke: (m1.8)
Def.: A vákuum mágneses szuszceptibilitása (mo) a következő összefüggés alapján vezethető be: (m1.9)
|