MECHANIKA - ELŐADÁS ANYAG | |||||||||||||||||||||
Anyagi pont, koordináta rendszer
Anyagi pont, koordináta rendszer. Az anyagi pont fogalom „megalkotását” a mozgó test és a pályájának mérete közötti arány extrapolálása „indukálta”. A következő példákban ez az arány közel azonos, azaz a mozgó test „pontszerű” a pálya méretéhez képest (Vigyázat nem a test pontszerű!)
Ezek alapján célszerűnek látszik a valódi
testek modellezésére a legegyszerűbb geometriai "alakzatot", a geometriai
pontot használni. Azt pedig, hogy ez nem csak egy pont, hanem ott egy "test"
van, a következő kifejezéssel hangsúlyozzuk: anyagi pont (rövidítve:
AP). Def.: A Descartes–féle derékszögű, jobbsodrású koordináta rendszer a térben három, páronként egymásra merőleges, közös origójú számegyenesből (tengelyekből) áll; az első az x, a második az y, a harmadik a z tengely; sorrendjük az óramutató járásával ellentétes, vagy jobbcsavart alkot. Def.: A helyvektor a koordináta rendszer origójából a kérdéses pontba mutató, irányított szakasz. Jele: . Hossza: |r|, vagy csak r. A helyvektor koordinátái a derékszögű koordináta rendszerben rendezett számhármasok. Def.: A természetes koordináták a Descartes–féle koordináta rendszerben egy P pontnak, illetve az oda mutató, helyvektor végpontjának a tengelyekre eső vetületeinek az origótól mért távolsága. A helyvektor–idő függvény (jele: ) az anyagi pont mozgását megadó koordináta–idő függvények (x(t), y(t), z(t)) tömör jelölésére szolgál. Összefoglalva Az anyagi pont helyzetének ismerete azt jelenti, hogy ismerjük helyvektorát azaz három, megfelelő sorrendben megadott adatot, mozgásának ismerete pedig azt jelenti, hogy ismerjük a helyvektor–idő függvényét (amely végpontja szemléletesen a pályát futja be), azaz ismerünk három, megfelelő sorrendben megadott helykoordináta–idő függvényt, tehát (d1.1) A legegyszerűbb mozgásokA valódi testek valódi mozgásai végtelen sokfélék. Csak véges számú esetet tudunk leírni és a valóságos eseteket ezekkel próbáljuk közelíteni. Csak a legegyszerűbb mozgásokról beszélünk, amelyek a legegyszerűbb térgörbék és a legegyszerűbb időbeliségek kombinációi:
Ezek alapján a legegyszerűbb mozgások a
következők:
Egyenes vonalú egyenletes mozgásDef.: Időben egyenletes az anyagi pont mozgása, ha egy útszakasz megtétele során (bárhogy is választva meg annak megtételéhez szükséges teljes időtartam egyenletes beosztását), azonos kis időtartamok alatt azonos utakat tesz meg. Megjegyzések: Ez a definíció egyébként annyit is jelent, hogy az AP által megtett út egyenesen arányos az eltelt idővel, azaz s ~ t, vagy x ~ t. Az arányosság azt is jelenti, hogy az s/t, illetve az x/t hányados állandó. Ez az állandó jellemző lehet az adott AP mozgására, mert arra utal, hogy ugyanazt az utat hamarabb (gyorsabban, sebesebben) teszi meg az egyik AP, mint a másik, ha az ő mozgását leíró ilyen hányados nagyobb. Ezt a hányadost ezért célszerű fizikai mennyiség "rangjára" emelni. Def.: A sebesség (velocitas jele: ) a hosszúság (az út) és az idő hányadosával definiált fizikai mennyiség. (d1.2) Megjegyzések: A sebesség definíciójából következik, hogy az származtatott mennyiség, és így a mértékegységének származtatása is ilyen úton történik, tehát egysége a méter/secundum, röviden m/s.
A következő testek a mozgásuk adott szakaszán
jó közelítéssel teljesítik ezt:
Sebesség mérése: Elkészíthetők sebesség mérő célkészülékek, amelyek olyan fizikai törvényszerűségeken alapulhatnak, amelyek esetében egy közvetlenül mérhető mennyiség valamilyen kapcsolatban van a mozgás sebességével. Pl. a torlónyomás a sebesség négyzetével arányos, ezért a nyomásmérőt sebesség mérés céljából négyzetes skálával kell ellátni. Egyenes vonalú egyenletesen változó mozgás
Def.: Időben egyenletesen változó az anyagi pont mozgása, ha egy útszakasz megtétele során (bárhogy is választva meg annak megtételéhez szükséges teljes időtartam egyenletes beosztását), azonos időtartamok alatt a sebességének a megváltozása azonos mértékű. Megjegyzések: Ez a definíció egyébként annyit is jelent, hogy az AP sebessége egyenesen arányos az eltelt idővel, azaz v ~ t. Az arányosság azt is jelenti, hogy a v/t hányados állandó. Ez az állandó jellemző lehet az adott AP mozgására, mert megadja, hogy ugyanazon időtartam alatt az egyik esetben az AP nagyobb sebességre tett szert, mint a másik esetben, ha a mozgását leíró ilyen hányados nagyobb. Ezt a hányadost ezek után célszerű fizikai mennyiség "rangjára" emelni. Def.: A gyorsulás (acceleratio jele: ) a sebesség és az idő hányadosával definiált fizikai mennyiség. (d1.3)
Megjegyzések:
A gyorsulás definiciójából következik, hogy az származtatott mennyiség, és
így a mértékegységének származtatása is ilyen úton történik, tehát egysége a
méter/secundum2,
röviden m/s2. (d1.4)
(d1.5)
A következő testek a mozgásuk adott szakaszán
jó közelítéssel teljesítik ezt:
Gyorsulás mérése: Elkészíthetők gyorsulás mérő célkészülékek, amelyek olyan fizikai törvényszerűségeken alapulhatnak, amelyek esetében egy közvetlenül mérhető mennyiség valamilyen kapcsolatban van a gyorsulással. Ilyen gyorsulás mérő eszköz egy fonálinga (felakasztott fonálon egy nehezék, vagy vízzel teli zárt üvegtartály aljára fonallal lekötött parafadugó), amely annak a testnek a gyorsulásától függően tér ki az eredeti helyzetéből, amelyikre rögzítették. A sebesség és a gyorsulás legáltalánosabb megadása: Def.: A pillanatnyi sebesség (vektor) (jele: ) a helyvektor idő szerinti első differenciálhányadosa: (d1.6) Def.: A pillanatnyi gyorsulás (vektor) (jele: ) a sebességvektor idő szerinti első, vagy a helyvektor idő szerinti második differenciálhányadosa: (d1.7) Megjegyzések: A pillanatnyi sebesség Newton óta értelmezett az általa bevezetett (feltalált) differenciál- és integrálszámítás alapján. A pillanatnyi sebesség a helyvektor differenciálásával képes kódolni nemcsak a sebesség nagyságát (ami az út idő szerinti differenciálhányadosával egyenlő), hanem a mozgás irányát is azzal, hogy a differenciálás során kapott vektor mindig a pálya érintőjébe esik és iránya a mozgás irányába mutat. Az eddigi definíciók, mint az a körmozgás tárgyalása során kiderülhet, nemcsak az egyenes, hanem tetszőleges ívű pályán történő mozgás során is alkalmasak a megfelelő sebesség és gyorsulás vektorok (komponenseik) számítására. Körpályán történő egyenletes körmozgásAz AP körpályán történő egyenletes mozgásának a definíciója a körív tetszőleges beosztásával teljesen hasonlóan adható meg, mint az egyenes mentén bekövetkező mozgások esetében. Azonban a körmozgás leírását szögelfordulással is jellemezni lehet, ami újabb származtatott mennyiségekre ad lehetőséget. Def.: : Időben egyenletes az anyagi pont körmozgása, ha egy nagyobb szögelfordulás során (bárhogy is választva meg az annak megtételéhez szükséges teljes időtartam egyenletes beosztását), azonos időtartamok alatt azonos a szögelfordulás.
Megjegyzések:
Ez a definició egyébként annyit is jelent, hogy az AP által a körív mentén
megtett út is és a szögelfordulás is egyenesen arányos az eltelt idővel,
azaz i
~
t, és
j
~
t.
Def.:
A kerületi sebesség (jele:
) az ívhosszúság (i) és az idő hányadosával
definiált fizikai mennyiség. Egysége: m/s.
Def.:
A szögsebesség (jele:w)
a szögelfordulás (j)
és az idő hányadosával definiált fizikai mennyiség. Egysége: s-1.
Megjegyzés:
A kerületi sebesség és a szögsebesség között fennáll a következő
összefüggés:
Tétel: Az egyenletes körmozgás, gyorsuló mozgás, a gyorsulás iránya a kör középpontja felé mutat (centripetális, ), nagysága pedig a következőképpen számolható ki: (d1.13)
A következő testek a mozgásuk adott szakaszán
jó közelítéssel teljesítik ezt: Körpályán történő egyenletesen változó körmozgásDef.: Időben egyenletesen változó az anyagi pont körmozgása, ha azonos időtartamok alatt a kerületi sebességének és ezzel a szögsebességnek a megváltozása azonos mértékű. Megjegyzések:
Ez a definició egyébként annyit is jelent, hogy az AP által a körív mentén a
kerületi sebesség is és a szögsebesség is egyenesen arányos az eltelt
idővel, azaz
és
. Def.: A kerületi (érintőleges, v. tangenciális) gyorsulás (jele: ) a kerületi sebesség () és az idő hányadosával definiált fizikai mennyiség. Egysége: m/s2. (d1.14)
Def.: A szöggyorsulás (jele:b) a szögsebesség (w) és az idő hányadosával definiált fizikai mennyiség. Egysége: s-2. (d1.15)
Megjegyzés: A kerületi gyorsulás és a szöggyorsulás között fennáll a következő összefüggés: (d1.16)
A következő testek a mozgásuk adott szakaszán
jó közelítéssel teljesítik ezt: Tétel: Az egyenletesen változó körmozgás olyan gyorsuló mozgás, amelynél a gyorsulás vektor () iránya a körív homorú oldala felé mutat, és amelynek az érintőleges, v. tangenciális komponensének (), valamint a görbületi sugár irányú, normális, v. centripetális komponensének (), a nagyságát pedig a következőképpen számolhatjuk ki: (d1.17) továbbá (d1.18)
azaz (d1.19)
Megjegyzés:
Az egyenletesen változó körmozgás során a megtett út- (az ív hossza és a
szögelfordulás) az idő négyzetével arányosan változik,
. (d1.20) (d1.21) Egyenes mentén történő harmonikus rezgőmozgás
Def.: Lineáris (csillapítatlan) harmonikus rezgőmozgás az AP olyan mozgásformája, amely során úgy mozog, hogy egy O vonatkoztatási ponttól számított kitérése (x) az egyenes mentén két irányban az időnek harmonikus (szinusz, koszinusz) függvénye: (d1.22) ahol , (d1.23) (d1.24)
továbbá: Megjegyzés: A lineáris (csillapítatlan) harmonikus rezgőmozgás sebesség () és gyorsulás () időfüggvényei a következők: (d1.25) ahol , (d1.26) (d1.27) ahol , (d1.28)
Ezekből látszik, hogy a gyorsulás a kitéréssel arányos és ellentétes irányú.
A következő testek a mozgásuk adott szakaszán
jó közelítéssel teljesítik ezt:
Laboratóriumi mérési gyakorlatok
D1. Alapvető mérések az anyagi pont kinematikájából:
1. A HOSSZÚSÁG MÉRÉSE D1.1. Alapvető kérdések a hosszúság mérés terén D1.2. Hosszúság mérés speciális esetekben
2. AZ IDŐTARTAM MÉRÉSE D1.3. Alapvető kérdések az időtartam mérés terén D1.4. Időtartam mérése speciális esetekben
3. EGYENES VONALÚ EGYENLETES MOZGÁS VIZSGÁLATA. SEBESSÉG MÉRÉSE D1.5. Ferde Mikola-féle csőben mozgó buborék sebességének mérése. Az s(t) függvénykapcsolat és a v meghatározása. D1.6 Vízszintes légpárnás pályán mozgó kiskocsi sebességének mérése. Az s(t) függvénykapcsolat és a v meghatározása.
4. EGYENES VONALÚ EGYENLETESEN VÁLTOZÓ MOZGÁS VIZSGÁLATA. GYORSULÁS MÉRÉSE D1.7. Az eső acélgolyó gyorsulásának mérése. Az s(t) függvénykapcsolat és a g meghatározása. D1.8. Ferde légpárnás pályán mozgó kiskocsi gyorsulásának mérése. A v(t), az s(t), az a(α) kapcsolat és a g meghatározása.
5. REZGŐ MOZGÁS VIZSGÁLATA D1.9. A Borda-féle inga lengésideje és a hossza közti kapcsolat vizsgálata. A g meghatározása. D1.10. Anyagi pont csillapítatlan és csillapított harmonikus rezgésének számítógépes modellezése.
|